Збираючи матеріал для довідника, мені попадається багато цікавого. Ну а те, що зібралося про універсальні верстати може потягнути на цілу статтю.
Давайте спочатку поміркуємо про сутність таких верстатів та користь від них . При першому погляді на такий верстат розбігаються очі, все потрібно і він все може! При цьому займає тільки одне місце. Повинен бути дешевшим декількох окремих верстатів. Але не все так однозначно. Тут також є підводні камені.
Ну а потім я запропоную Вам розібратися в таких питаннях: навіщо, хто і для кого виробляє такі верстати. Починаючи роздуми про корисність універсальних верстатів скажу відразу:
Я не зустрічав жодного професіонала, який би сказав, що любить такі верстати. Я такий же. І ось чому.
1.Столярні вироби (деталі в тому числі) не робляться в суворій послідовності. Ніяк не вийде спочатку порізати, потім постругати, фрезерувати і шліфувати. Насправді всі операції йдуть упереміш. Особливо це виражено на складних виробах. Тому для швидкої роботи потрібно, що б основні верстати були постійно налаштовані і готові до роботи.
2. Якщо з часом виявиться, що який-небудь вузол виконує роботу не так, як хотів би майстер, то він буде змушений купувати новий окремий верстат. При цьому виявиться, що він даремно витратив гроші на цей вузол. Продати його не можна, окремо він не працює. Більш того, цей вузол постійно буде заважати іншим вузлам і даремно займати місце. Ось і заощадили, називається.
3.Якщо раптом (а це відбувається у всіх професіоналів) знадобиться допомога в роботі і Ви запросите помічника, то працювати на одному верстаті просто не вийде.
4. А тепер найцікавіше. Якщо професіоналу універсальний верстат не потрібен, то для кого робляться верстати вартістю в кілька тисяч доларів? За ці гроші можна збільшити площу майстерні! Якщо спробувати здешевити верстат, то виявиться, що він взагалі нічого толком не зможе робити. Для різання потрібно 3000 об/хв, для фугування і роботи насадними фрезами - 6000, для кінцевих потрібно 15000-25000! Рейсмус без автоподачі – це вже не верстат. І т. д. Крім цього, якщо придивитися до зайвих складнощів, які потрібні для перенастроювання операцій, то виявиться, що окремі верстати зовсім і не дорожче.
Ну добре, навіщо роблять універсали ми обговорили , хоча і не зрозуміли. А якщо Ви все таки вирішили, що універсал Вам буде корисний, то читайте далі.
Давайте спробуємо розібратися хто ці верстати робить?
З дорогими верстатами все більш-менш зрозуміло. Не зрозуміло навіщо їх роблять, але зрозуміло хоч хто їх робить. Є бренд, фірма, офіційний сайт, адреси та телефони. З верстатами середньої і нижчої цінової категорії починаються якісь не дитячі ігри. І це починаючи з такого бренду, як JET. Подивіться на JET PKM-300 Performax і на Utool UKM-300. Хто у кого спіонерив верстат? І чи спіонерив взагалі?
Далі ціла серія верстатів ML. Їх можна зустріти під брендом Zenitech, СтройСам, Калібр. Можна і взагалі без бренду. Як кажуть:"на любителя". Я вирішив всі ці клони в довідник не заносити, а про тих, які заніс для прикладу, вирішив написати тут. Що це за явище однозначно сказати важко. Ніхто про це правди не скаже. Швидше за все це замовні верстати, які виробляють в Китаї. Справжній виробник про себе заявляти не бажає і продає оптом через посередників. Питання про якість таких верстатів навіть піднімати не варто. Достатнього того факту, що нас обманюють вже зі старту.
Такі ж трюки можна побачити і в лінійці інструментів. Наприклад, можна побачити багато назв у фрезера "Фіолент". Зазвичай ці назви зображують російські бренди. Прикро, але це вбиває надію на єдининого чесного виробника на просторах СНД. Адже якби це була модель Фіоленту, то він ніколи б не дозволив її клонувати під іншими назвами.
Аналогічна ситуація з верстатами K5-260, K5-320, K5-420, Д300, Д400. Хто їх виробляє не розібратися. Можна знайти твердження про їх російське, українське або болгарське походження.
Може і немає в цьому великої проблеми-можуть сказати. Я так не думаю. Це явище стає занадто поширеним. Якщо з інструментів тільки кілька клонується, то універсальні верстати вже кожен другий . А вони коштують грошей.
Купувати або не купувати такі вироби, я, звичайно, радити не буду. Особисто я таке обходжу стороною. Я зовсім не маю нічого проти Китаю і його виробів. Там можуть виробляти і виробляють відмінні вироби. Але мені не подобається, коли мене розводять. Я скоріше волію чесний китайський товар, де прямо написано :"Зроблено в Китаї". Такий товар приносить, як правило, дуже мало неприємних сюрпризів.